Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Współpraca z deweloperem przy budowie wodociągu, jak uniknąć niekorzystnych warunków?

• Data: 2024-12-03 • Autor: Katarzyna Bereda

Mam z bratem działkę (parę hektarów – ziemia rolna). Obok naszej działki buduje domki deweloper. Ostatnio poinformował, że będzie budował wodociąg, który będzie zasilał jego działki (we współpracy z gminą). Zaproponował, że powiększy średnicę wodociągu, jeżeli my (i inni właściciele działek w pobliżu) coś do tego dopłacimy. Wbuduje trójnik tak, żebyśmy w przyszłości mogli dołączyć nasze działki. Wysłał nam potencjalną umowę, ale wydaje się ona dosyć słaba (nawet jak na mnie). Interesuje mnie porada prawna w celu zabezpieczenia naszych interesów. 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Współpraca z deweloperem przy budowie wodociągu, jak uniknąć niekorzystnych warunków?

Zgoda gminy na poszerzenie kanalizacji

Tak naprawdę nie jest to umowa, a oświadczenie dewelopera i Państwa i co do zasady nie możemy tu mówić o zawieraniu żadnej szczególnej umowy, bowiem przepisy prawne nie przewidują w tym zakresie żadnej konkretnej umowy. kluczowe są bowiem Państwa oświadczenia – Pana jako właściciela działki o partycypacji w kosztach budowy wodociągu, a dewelopera w zakresie budowy trójnika z możliwością Państwa podłączenia do sieci. Przydałaby się jeszcze w tym zakresie zgoda gminy na podłączenie i akceptację takiego rozwiązania – dlatego w Państwa sytuacji proponuję przede wszystkim udać się do gminy i zweryfikować, czy wyda zgodę na Państwa podłączenie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Swoboda kształtowania umów

Zgodnie bowiem z treścią art. 3531 Kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Artykuł 3531 potwierdza od strony pozytywnej expressis verbis istnienie w obszarze umownych stosunków obligacyjnych zasady swobody umów.

Uregulowanie z art. 3531 dotyczy swobody kształtowania treści stosunku prawnego. Jednakże swoboda umów obejmuje również inne jeszcze elementy, a mianowicie: swobodę decyzji o samym zawarciu umowy, swobodę wyboru kontrahenta, swobodę formy, w jakiej ma być umowa zawarta [por. uzasadnienie do uchwały SN(PSIC) z 28.4.1995 r., sygn. akt III CZP 166/94].

Swoboda kształtowania treści stosunku umownego polega zarówno na swobodzie ustalania treści stosunków umownych w ramach poszczególnych typów umowy nazwanej, jak i na swobodzie kreowania stosunków umownych nieobjętych katalogiem umów nazwanych, w tym także stosunków łączących elementy różnych umów nazwanych (łac. negotium mixtum). 

Z uwagi na powyższe, jak Pan widzi, ustawodawca pozostawia stronom umowy pewną dowolność w kształtowaniu i zawieraniu umów. Jak bowiem wskazałam, w tym zakresie nie jest potrzebna żadna konkretna umowa, bo kluczowe są Państwa oświadczenia woli.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Umowa z deweloperem

Proszę zadbać o to, aby deweloper oświadczył, iż wybuduje wodociąg z trójnikiem, który umożliwi Panu podłączenie – co znajduje się w piśmie. Mogą Państwo zawrzeć jeszcze informacje, które bardziej zabezpieczą Pana interes, a więc:

  • do kiedy budowa ma być zakończona,
  • na którym dokładnie odcinku będzie trójnik – może być dokładna mapka,
  • od kiedy może Pan się podłączyć - tu także dobrze byłoby posiadać oświadczenie gminy o takim pozwoleniu,
  • i najważniejsze – koszty budowy po Pana stronie nie będą ulegać zwiększeniu – wpłacona kwota ma być kwotą stałą.

Co więcej, może Pan także zawrzeć informację, iż w przypadku niepowodzenia inwestycji lub innej nadzwyczajnej sytuacji, która spowoduje brak możliwości budowy trójnika, deweloper będzie obowiązany do zwrotu Pana wkładu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Brak precyzyjnych zapisów w umowie

Pan Janusz i jego brat zdecydowali się na partycypację w kosztach budowy wodociągu, który deweloper obiecał powiększyć, aby umożliwić im przyszłe podłączenie. Niestety, w umowie, którą podpisali, brakowało precyzyjnych zapisów dotyczących terminu realizacji inwestycji oraz dokładnej lokalizacji trójnika. Kiedy po kilku latach Pan Janusz chciał podłączyć swoją działkę do wodociągu, okazało się, że trójnik został umieszczony w innym miejscu, co znacząco zwiększyło koszty przyłączenia. Brak precyzyjnych zapisów w umowie spowodował, że Pan Janusz musiał ponieść dodatkowe koszty, których mógłby uniknąć, gdyby umowa była dokładniej sformułowana.

 
Opóźnienie w budowie i brak zabezpieczenia w umowie

Pani Anna, właścicielka działki sąsiadującej z inwestycją dewelopera, zgodziła się na udział w kosztach budowy wodociągu. Umowa, którą podpisała, nie określała jednak, co stanie się w przypadku opóźnienia w realizacji projektu. Niestety, deweloper napotkał na problemy z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, co opóźniło budowę o kilka lat. Pani Anna nie miała możliwości odzyskania zainwestowanych pieniędzy ani nie mogła podłączyć swojej działki do wodociągu przez długi czas. Gdyby w umowie zawarto klauzule dotyczące odpowiedzialności dewelopera w przypadku opóźnień, Pani Anna mogłaby uniknąć tego problemu.

 
Problem z uzyskaniem zgody gminy

Pan Tomasz, właściciel dużej działki rolnej, podpisał umowę z deweloperem na budowę wodociągu z trójnikiem, który umożliwiłby podłączenie jego działki w przyszłości. W umowie nie zadbano jednak o uzyskanie wcześniejszej zgody gminy na przyłączenie działki Pana Tomasza do sieci wodociągowej. Gdy po kilku latach Pan Tomasz chciał skorzystać z możliwości podłączenia, gmina odmówiła wydania zgody, powołując się na ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego. W rezultacie Pan Tomasz musiał ponieść dodatkowe koszty związane z alternatywnymi rozwiązaniami, a problemu można było uniknąć, gdyby od początku zadbano o formalną zgodę gminy.

Podsumowanie

Podpisując umowę z deweloperem na partycypację w kosztach budowy wodociągu, warto zadbać o precyzyjne zapisy, które zabezpieczą nasze interesy, w tym terminy realizacji, dokładną lokalizację trójnika oraz formalną zgodę gminy na podłączenie. Niedopatrzenia w tych kwestiach mogą prowadzić do nieprzewidzianych problemów i dodatkowych kosztów. Starannie przygotowana umowa pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewnia ochronę naszych praw.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu profesjonalnych pism, które zabezpieczą Twoje interesy w umowach z deweloperem i innych kwestiach związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 1995 r., sygn. akt III CZP 166/94

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »