Wstrzymana budowa i wygasłe pozwolenie na budowę, jak uratować inwestycję?

• Data: 2024-09-10 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Od kilku lat buduję dom. Niestety, od ponad 3 lat, z powodu trudnej sytuacji zdrowotnej, prace budowlane nie były realizowane, a w dzienniku budowy nie pojawił się żaden wpis czy adnotacja kierownika budowy. W związku z tym dotychczasowe pozwolenie na budowę utraciło ważność. Muszę więc na nowo się o nie starać. Czy, jeśli pozwolenie wygaśnie, mogę skorzystać z nowego prawa do budowy domu bez pozwolenia (teraz ma nie być już ograniczeń co do powierzchni zabudowy)? Jeśli tak, to jakie działania w tej kwestii powinienem podjąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wstrzymana budowa i wygasłe pozwolenie na budowę, jak uratować inwestycję?

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę a dom na zgłoszenie

Nie może Pan aktualnie dokonać zgłoszenia budowy nowego budynku, bo jakiś proces budowy już został zrealizowany. Obecnie trzeba zrobić dokumentację powykonawczą, urząd wstrzyma budowę i zobowiąże do przedstawienia dokumentów, a potem będzie Pan musiał wystąpić o nowe pozwolenie.

W przypadku przekroczenia wyznaczonego na 3 lata terminu jako inwestor zobowiązany jest Pan do tak zwanego odnowienia wygasłego pozwolenia. Musi Pan na nowo złożyć ponownie projekt domu – z dokumentacją powykonawczą tego, co zostało zrobione, w czterech egzemplarzach z wymaganymi dokumentami i uzgodnieniami oraz z wnioskiem o nowe pozwolenie na budowę. Projekt musi zawierać oświadczenia projektantów o zgodności z zapisami i wymaganiami oraz obowiązującymi przepisami. Kolejnym dokumentem jest oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego – zaświadczenie o zgodności i projekt zagospodarowania terenu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Brak postępów w budowie z powodu problemów zdrowotnych

Pani Anna rozpoczęła budowę swojego wymarzonego domu w 2018 roku. Jednak w wyniku poważnych problemów zdrowotnych musiała przerwać prace na ponad trzy lata. W tym czasie nie dokonano żadnych wpisów w dzienniku budowy, a kierownik budowy nie nadzorował postępu prac. Po upływie trzech lat pozwolenie na budowę wygasło. Pani Anna musiała złożyć nowy wniosek o pozwolenie na budowę, przedstawiając aktualną dokumentację oraz oświadczenia projektantów i zgodność projektu z obowiązującymi przepisami.

 

Przedłużający się remont i wygaśnięcie pozwolenia

Pan Jan rozpoczął generalny remont starego domu, który miał przekształcić w nowoczesną willę. Niestety, z powodu nieoczekiwanych trudności finansowych prace budowlane zatrzymały się na dwa lata. Kiedy był gotowy do wznowienia remontu, okazało się, że zbliża się trzecia rocznica od ostatnich robót. Aby uniknąć wygaśnięcia pozwolenia, musiał szybko dostarczyć dokumentację powykonawczą oraz wystąpić o nowe pozwolenie na dokończenie prac.

 

Opóźnienia w budowie z powodu trudności z wykonawcami

Pani Maria zleciła budowę domu w 2019 roku, ale napotkała na problemy z wykonawcami, co spowodowało długie przerwy w pracach. Po upływie trzech lat, z powodu braku postępów, pozwolenie na budowę wygasło. Pani Maria musiała zatrudnić nowego kierownika budowy, zaktualizować dokumentację i ponownie wystąpić o pozwolenie na budowę, co znacznie opóźniło zakończenie inwestycji.

Podsumowanie

W przypadku wygaśnięcia pozwolenia na budowę, inwestor musi ponownie przejść przez procedurę uzyskania nowego pozwolenia, co wiąże się z koniecznością złożenia zaktualizowanej dokumentacji oraz spełnienia obowiązujących wymogów prawnych. Ważne jest, aby monitorować terminy i postępy w budowie, aby uniknąć opóźnień i dodatkowych formalności związanych z odnowieniem pozwolenia.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy prawnej online – przygotujemy dla Ciebie wszelkie niezbędne pisma i doradzimy w sprawach związanych z budową, w tym w przypadku wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »