• Autor: Wioletta Dyl
Chciałbym założyć jednoosobową działalność - pracownię projektową, która świadczyłaby usługi wykonywania projektów budowlanych. Ze względu na to, że jestem jeszcze na studiach i nie posiadam stosowanych uprawnień, nie mogę raczej zaliczyć jej do PKD 71.11.z, jednak od osób znajdujących się w podobnej sytuacji dowiedziałem się, że wykorzystują oni kategorię 41.10.z, która już nie posiada zapisu o wymaganiu wiedzy specjalistycznej. Czy mógłbym wybrać taką kategorię i jak wtedy powinienem nazywać usługę? Czy nie mogą się w niej znaleźć jakieś konkretne słowa? Czy wybierając PKD 41.10.z, mogę rozliczać się w formie ryczałtu 5,5%? Działalność chciałbym również rozszerzyć o PKD 47.91.z, czy jest możliwe połączenie tych dwóch kategorii? Jest ona chyba objęta 3% ryczałtem, czy w tym wypadku usługi projektowe mogę rozliczać według 5,5% ryczałtu, a produkty ze sprzedaży internetowej według 3% ryczałtu?
Projekt budowlany może zostać sporządzony wyłącznie przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane oraz wpisanego na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego. Twórca projektu budowlanego powinien posiadać zaświadczenie potwierdzające przynależność projektanta do izby inżynierów budownictwa lub architektów, które załącza się do wykonanego projektu. Pewne jest to, że projekt zgodny z prawem budowlanym może wykonać jedynie projektant, który ma ww. odpowiednie uprawnienia.
Wskazana przez Pana klasyfikacja, tj. PKD 41.10.Z, dotyczy realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
Podklasa PKD 41.10.Z obejmuje: realizację projektów budowlanych obejmujących przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu przygotowania lub budowy budynków do sprzedaży.
Podklasa PKD 41.10.Z nie obejmuje: robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, sklasyfikowanych w 41.20.Z, działalności w zakresie architektury i inżynierii oraz zarządzania projektami budowlanymi, sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach grupy 71.1.
Jak widać, podanie tego kodu PKD w swojej działalności wyłącza sporządzanie projektów.
Niemniej gdyby Pan się zdecydował na realizację (zatem wykonawstwo) takich projektów, to faktycznie taka działalność objęta jest ryczałtem 5,5%.
Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne „opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej »spółką«”.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy „opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne „ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton”.
Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym „od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
Kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
W myśl art. 4 ust. 1. ww. ustawy pod pojęciem „działalności usługowej”, należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują użytego w ww. przepisie pojęcia roboty budowlane. Dlatego zasadne jest powołanie się na przepis art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118). Zgodnie z powołanym przepisem przez:
Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.
W tym miejscu wyjaśniam, że odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik świadczący tę usługę, bowiem Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług. W tym zakresie właściwymi są Urzędy Statystyczne. Urząd Statystyczny nadaje nr identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam podatnik.
Natomiast wskazał Pan, że zamierza rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej polegające na projektowaniu, a nie na realizacji tych projektów, niemniej jednak wskazany kod, tj.:
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług działalność sklasyfikowana została pod symbolami: 41.00.30.0, 41.00.40.0.
Okoliczności, których wystąpienie powoduje, że podatnik nie może dokonać wyboru opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub traci prawo do dalszego stosowania tej formy opodatkowania wymienione są ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. I tak z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego, nie mogą skorzystać:
W załącznik Nr 2 do ustawy zawarto wykaz usług, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W załączniku tym w pozycjach:
Oznacza to, iż przychody uzyskane z usług sklasyfikowanych pod ww. symbolami nie mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Usługi opisane przez Pana nie są wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zatem świadczone przez Pana usługi mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Proszę jednak pamiętać, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a nie od symbolu PKD zamieszczonego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Skoro więc świadczone przez Pana usługi polegające na budowaniu lub realizacji projektów mieszczą się w ramach robót budowlanych, mogą być opodatkowane zgodnie z cyt. powyżej art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy ryczałtem według stawki 5,5% przychodu.
Ponadto, warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest, zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Natomiast PKD 47.91.Z – to sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
Klient dokonuje wyboru towaru w oparciu o ogłoszenia, katalogi, informacje dostarczone na stronie internetowej, modele albo inny środek reklamy i składa swoje zamówienie za pośrednictwem poczty, telefonu lub przez Internet (zwykle poprzez specjalne środki zapewnione w ramach takiej strony internetowej). Nabyte towary mogą być albo bezpośrednio ściągnięte z Internetu lub fizycznie dostarczone do klienta.
Podklasa PKD 47.91.Z obejmuje sprzedaż detaliczną:
Podklasa PKD 47.91.Z nie obejmuje:
Z powyższej analizy ustawodawstwa o zryczałtowanym podatku dokonanej przy okazji realizacji projektów budowlanych wynika, iż jeżeli u podatnika nie występują powyższe ograniczenia oraz rodzaj działalności, którą zamierza prowadzić, nie zawiera się w załączniku nr 2 do ww. ustawy, wówczas nie ma przeszkód, aby sprzedaż przez internet towarów handlowych, wyrobów, produktów w stanie nieprzetworzonym była opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym. W myśl art. 12 ust.1 pkt 5b ww ustawy o zryczałtowanym podatku stawka ryczałtu jaką należy opodatkować daną sprzedaż internetową towarów handlowych wynosi 3%.
Pana pozarolnicza działalność gospodarcza jako taka stanowi jedno źródło przychodów. Potwierdza to także pośrednio treść wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie ma tam dwóch wpisów. Dla jednej osoby fizycznej wpis jest jeden, ale obejmujący wszystkie możliwe i dopuszczalne przepisami formy aktywności (np. właśnie sprzedaż detaliczna przez Internet, realizacja projektów budowlanych). Niedopuszczalne jest opodatkowanie dochodów z jednej działalności podatkiem według skali podatkowej, a z drugiej podatkiem liniowym. Natomiast dopuszczalne są następujące formy łączenia form opodatkowania z różnych rodzajów działalności gospodarczej:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika