• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mieszkamy w domu wielolokalowym stanowiącym współwłasność. Do naszego lokalu przynależy balkon, który ma metalowe barierki z szerokimi przęsłami. Ze względu na bezpieczeństwo planujemy zdemontować barierki metalowe i zabudować balkon barierkami drewnianymi. Czy na wymianę balustrady musimy mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli budynku? Czy będzie potrzebne pozwolenie na budowę?
Zasadniczo uznaje się, że balkon przynależy do lokalu, a w skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić tylko takie elementy, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli wyodrębnionych lokali (art. 3 ust. 2 ustawy o wł. lokali).
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 marca 2008 r. (OSNC 2009/4/51) uznał, iż elementy architektoniczne konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z bryłą budynku i usytuowane są na ogół na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanych do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkujące w lokalu powinny być już zakwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.
Oznacza to, że na wymianę balustrady konieczna będzie zgoda wspólnoty.
Zgodnie z art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego przez przebudowę należy rozumieć – wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem elementów charakterystycznych, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, bądź liczba kondygnacji.
Co prawda nie zmieni się kubatura, ani wymiary budynku, ale na zmianę barierki obok zgody wspólnoty będzie potrzebne pozwolenie na budowę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika