• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Moja działka dłuższym bokiem styka się z ulicą. Na końcu i na początku działki mam bramę. Oba wjazdy są czynne. Fizycznie między asfaltem a granicą mojej działki jest pas trawy (nie licząc fragmentu przed bramami). Gmina planuje w tym pasie ścieżkę rowerową i chodnik. Niestety pas jest wąski i gmina zwróciła się do mnie z propozycją wydzielenia tego fragmentu. Chodzi o pas o szerokości około 80 centymetrów (maksymalnie 1 metr). Gmina planuje wydzielony z mojej działki pas wcielić do pasa drogowego i na tym ostatecznie wybudować ścieżkę rowerową z chodnikiem. Jak mam zabezpieczyć swój interes związany z dostępem mojej działki do drogi po wydzieleniu tego małego fragmentu? Uważam, że proponowana przez gminę sytuacja jest dla mnie niebezpieczna, bowiem oddziela moją działkę od drogi. Jestem użytkownikiem wieczystym tej działki. Planu zagospodarowania nie ma.
Jeśli ścieżka rowerowa będzie częścią drogi gminnej, to działka ma nadal dostęp bezpośredni do drogi publicznej. Nie ma planu zagospodarowania, byłoby łatwiej uregulować własność tego pasa.
Zgodnie z treścią wyroku z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt II CK 312/05, „działka gruntu wydzielona pod drogę na podstawie art. 98 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w pierwotnym brzmieniu (Dz.U. Nr 115, poz. 741; jedn. tekst: Dz.U. 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) przechodzi z mocy prawa na własność gminy, jeżeli przeznaczona została na urządzenie drogi publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.)”.
Art. 6 pkt 1 zalicza do celów publicznych wydzielanie gruntów pod drogi publiczne, drogi rowerowe i drogi wodne, a także budowę, utrzymywanie oraz wykonywanie robót budowlanych tych dróg. Zgodnie natomiast z art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 260 ze zmianami) drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w ustawie o drogach publicznych lub innych przepisach szczególnych.
Ustawa dzieli drogi publiczne na cztery kategorie: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Art. 7 ust. 1 stanowi, że do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy drogami wewnętrznymi są drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, nie zaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i nie zlokalizowane w pasie drogowym tych dróg. Bez wątpienia zatem jedynie wydzielenie gruntów pod drogi publiczne może być objęte decyzją o ustaleniu inwestycji celu publicznego.
Ścieżka rowerowa zlokalizowana w pasie drogowym jest częścią drogi publicznej.
Nie musi się więc Pan obawiać o uregulowanie kwestii dostępu do drogi publicznej z działki. Z definicji drogi w ustawie z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych wynika, że drogą są określone elementy zlokalizowane w pasie drogowym. W tym ścieżka, chodnik także.
Najlepiej byłoby, aby został Pan wywłaszczony z gruntu pod cel publiczny. Aby nie sprzedawał Pan części działki, bowiem przeznaczenie działki oddanej w użytkowanie wieczyste lub nawet części tej działki na cel inny niż przewidziany w umowie może skutkować rozwiązaniem umowy.
W związku z powyższym warto jedynie zadbać o odpowiednią oficjalną procedurę lub uzyskać zgodę właściciela działki – Skarb Państwa, na oddanie części działki na drogę publiczną, tu elementy tej drogi.
W podobnej sytuacji pan Jan, właściciel działki przylegającej do drogi gminnej, musiał oddać część swojej nieruchomości na ścieżkę rowerową. Gmina zaproponowała mu podpisanie aktu notarialnego, na mocy którego zgodził się na wydzielenie pasa o szerokości 1 metra. W zamian otrzymał rekompensatę finansową, a także zapis w umowie gwarantujący bezpośredni dostęp do drogi poprzez ustanowienie służebności przejazdu przez pas ścieżki. Dzięki temu pan Jan uniknął utraty funkcjonalności swojej posesji.
Pani Katarzyna, której działka graniczyła z ulicą w centrum miasta, stanęła przed podobnym problemem. Gmina planowała budowę chodnika i ścieżki rowerowej, która miała przeciąć bezpośredni dostęp do jej posesji. Po konsultacji z prawnikiem pani Katarzyna wynegocjowała pozostawienie szerokiego zjazdu do bramy wjazdowej oraz zamontowanie oznakowania informującego o częstym ruchu pojazdów z posesji. Dzięki temu uniknęła przyszłych problemów z wjazdem i wyjazdem.
Pan Marek, użytkownik wieczysty działki położonej na obrzeżach miasta, otrzymał propozycję przekazania części swojej posesji pod ścieżkę rowerową. Aby zabezpieczyć swoje interesy, złożył wniosek o formalne określenie granic wydzielonego pasa i ustanowienie zapisu w ewidencji gruntów, że jego działka nadal ma dostęp do drogi publicznej. Dodatkowo zażądał kompensacji finansowej oraz pokrycia kosztów nowych ogrodzeń. Po zakończeniu inwestycji uniknął problemów z dostępem do swojej działki, a nowa infrastruktura podniosła wartość nieruchomości.
W sytuacji planowanej budowy ścieżki rowerowej na pasie przylegającym do prywatnej działki kluczowe jest zabezpieczenie swoich interesów. Należy dopilnować, aby działka zachowała dostęp do drogi publicznej, co można osiągnąć poprzez ustanowienie odpowiednich zapisów prawnych, takich jak służebność przejazdu lub formalne potwierdzenie dostępu w dokumentacji geodezyjnej. Ważne jest także, aby prowadzić rozmowy z gminą w sposób świadomy, dbając o swoje prawa i ewentualne odszkodowanie za utracony fragment działki.
Jeżeli stoją Państwo przed problemem związanym z wytyczeniem ścieżki rowerowej lub inną kwestią prawną dotyczącą własności gruntów, zachęcamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie, analizę dokumentów oraz pomoc w negocjacjach z gminą. Skontaktuj się z nami, aby zabezpieczyć swoje prawa i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej nieruchomości.
1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych - Dz.U. 1985 nr 14 poz. 60
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika