• Data: 2024-11-19 • Autor: Artykuł Partnera
Dźwigary drewniane są rozwiązaniem wykorzystywanym dość powszechnie w nowoczesnym budownictwie. To nie dziwi, biorąc pod uwagę ich zalety - lekkość, wytrzymałość oraz kompatybilność. W porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi, jak na przykład stal czy beton, drewno zapewnia korzystne warunki fizyczne, cechuje je też trwałość na lata (przy odpowiedniej konserwacji). Co równie ważne - to materiał ekologiczny, bo powstający z surowców odnawialnych, co przyczynia się do lepszej pozycji zrównoważonego budownictwa. W poniższym artykule skupimy się na najważniejszych zagadnieniach, wskazując szerokie zastosowanie dźwigarów drewnianych w nowoczesnym budownictwie!
Dźwigary drewniane, zwłaszcza te, które są wykonane z klejonego warstwowo drewna wysokiej jakości, zapewniają wiele korzyści. Sprawia to, iż są mocną konkurencją dla innych konstrukcji - stalowych i betonowych. Drewno jest lekkie, co z jednej strony obniża koszty transportu, z drugiej zaś ułatwia montaż. Niewielka masa drewna nie wpływa natomiast w żaden sposób na wytrzymałość na obciążenia, która w tym wypadku jest bardzo wysoka. Dzięki temu dźwigary mogą być używane nawet w dużych i skomplikowanych projektach budowlanych.
Niezwykle istotną zaletą jest również ekologiczność drewna. Ma to znaczenie zawsze, a już szczególnie dzisiaj, gdy coraz więcej mówi się o zrównoważonym rozwoju. Wybierając dźwigary wykonane z drewna przyczyniamy się do tego ważnego działania.
Biorąc pod uwagę powyżej wymienione zalety, naturalnym się wydaje, że dźwigary drewniane wybierane są do wielu różnych projektów, zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w większych obiektach, na przykład przemysłowych, użyteczności publicznej czy sportowych. Ich lekkość i jednoczesna wytrzymałość sprawiają, że idealnie nadają się podczas budowy stropów oraz ścian, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo. W większych projektach, jak hale przemysłowe czy budynki publiczne nie ma problemu, by dostosować długość tego materiału do konkretnych wymagań konstrukcyjnych.
Wspominaliśmy już o tym, że dźwigary drewniane wypadają dobrze w zestawieniu z innymi materiałami, teraz zaś rozwiniemy ten temat. Jedna z głównych przewag dotyczy tego, że drewno jest znacznie lżejsze zarówno od stali, jak i od betonu. Pozwala to na łatwiejszy transport i montaż, a także zmniejsza obciążenie konstrukcji. Drewno to jednocześnie materiał odnawialny, wyróżniający się ekologicznym charakterem, więc jego wykorzystanie przyczynia się do obniżenia emisji CO2. Ma to pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój, zwłaszcza w porównaniu do produkcji stali i betonu.
Kwestie ekologiczne w dzisiejszych czasach są równie ważne, jak funkcjonalne czy estetyczne, dlatego też inwestorzy muszą o tym pamiętać, wybierając materiały konstrukcyjne. Drewno jako surowiec odnawialny nie jest tak szkodliwy jak inne materiały. Tak samo jego pozyskiwanie i obróbka generują zdecydowanie niższy ślad węglowy. Inwestorzy decydujący się na drewniane dźwigary przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Co równie istotne, dźwigary drewniane mogą być ponownie wykorzystywane w innych projektach budowlanych. Ogranicza to skutecznie ilość odpadów. Właściwości drewna sprawiają, że materiał ten wpisuje się w koncepcję “zielonego budownictwa”, takiego, gdzie wybiera się rozwiązania przyjazne dla środowiska.
Drewno konstrukcyjne, w tym opisywane tu dźwigary drewniane, może być wyjątkowo trwałe, niemniej trzeba pamiętać, by je odpowiednio zabezpieczać i konserwować. Żeby więc dźwigary służyły przez długie lata, musimy je chronić przed wilgocią, która jest szkodliwa i może prowadzić do tak niepożądanych zjawisk, jak rozwój grzybów czy osłabienie ogólnej struktury materiału. Z tego względu warto stosować preparaty impregnujące. Zabezpieczają one drewno przed działaniem wody i wilgoci. Bardzo ważna jest regularna kontrola stanu dźwigarów, a także ich okresowe odnawianie preparatami ochronnymi, bo pomaga to zapobiegać uszkodzeniom wydłużając żywotność konstrukcji.
Tam, gdzie szalunki budowlane są niezbędne, dźwigary drewniane zawsze zdają egzamin. Warto o tym pamiętać, dobierając te elementy do prac budowlanych. Dobrze jest postawić na sprawdzone rozwiązania sygnowane znakiem jakości FW System.
Zapytaj prawnika