Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zaniedbany teren gminny przy budynku mieszkalnym, jak wyegzekwować porządek i zasady korzystania?

• Data: 2024-12-01 • Autor: Katarzyna Bereda

Gmina nakazuje podpisanie umowy dzierżawy gruntu przyległego do budynku, w którym mieszkam. Budynek liczy 6 mieszkań. Ten grunt ma pow. 1095 m i jest w znacznym stopniu zaniedbany, ok. 300 m2 to teren bezużyteczny, ponieważ jest niewyrównany, nieutwardzony, gliniasty, wystają z niego kawałki cegieł, a więc nie nadaje się nawet do przejścia czy parkowania pojazdu. Ponadto kilku właścicieli mieszkań podciągnęło sobie przyłącza elektryczne i wodne do fragmentów tego gruntu, na których mają „swoje” miejsca do grillowania. Zrobili to bez żadnych zezwoleń, więc nawet nie wiadomo, czy wchodzenie na ten grunt jest bezpieczne. Problem sprowadza się do tego, że gmina dzierżawi ten teren bez żadnych reguł korzystania z niego i dlatego każdy robi co chce. Jeden sadzi drzewka, drugi odgradza się płotkiem, a przecież teren ma być wspólny. Czy w tej sytuacji mogę odstąpić od dzierżawy? Czy mogę w jakiś sposób uzyskać od gminy decyzję o uporządkowaniu tego terenu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaniedbany teren gminny przy budynku mieszkalnym, jak wyegzekwować porządek i zasady korzystania?

Charakterystyka umowy dzierżawy

Zgodnie z treścią art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Na podstawie umowy dzierżawy dzierżawca może rzecz używać i pobierać z niej pożytki w zamian za zapłatę czynszu. Do essentialia negotii umowy dzierżawy należą zatem określenie przedmiotu dzierżawy oraz ustalenie czynszu obciążającego dzierżawcę.

Przedmiotem dzierżawy może być tylko rzecz lub prawo (zob. art. 709 K.c.), które przynoszą pożytki ze swej natury lub przeznaczenia albo mogą przynosić pożytki (zob. wyrok SN z 23.03.2007 r., V CSK 476/06, Legalis). Umowa dzierżawy dotyczyć może zarówno rzeczy ruchomych, jak i nieruchomości. Przedmiotem dzierżawy może być nie tylko cała rzecz, ale również jej fizyczna część. Część ta powinna być jednak w umowie oznaczona (np. na planie, rzucie kondygnacji, opisowo). Istotne jest rozróżnienie pożytków rzeczy (lub prawa) będącej przedmiotem dzierżawy, od pożytków (dochodów), które przynosi dana działalność gospodarcza wykonywana przy użyciu tej rzeczy (zob. P. Radomski, Umowy najmu, s. 69-70; zob. też orz. SN z 19.01.1960 r., III CR 915/59, OSNCK 1961, Nr 1, poz. 18; powołany wyżej wyrok SN z 23.03.2007 r., V CSK 476/06). Jeśli zatem przedmiotem umowy jest nieruchomość, a korzystający z niej prowadzi w jej ramach działalność gospodarczą przynoszącą dochód, umowa pozwalająca na korzystanie z tej nieruchomości stanowi umowę najmu, a nie dzierżawy. W praktyce obrotu ta granica się zaciera. Wielokrotnie zatem zawierane są umowy dzierżawy rzeczy w sytuacji, gdy dzierżawca uzyskuje dochody ze stosunków prawnych zawieranych z podmiotami trzecimi w związku z usługami świadczonymi przy pomocy danej rzeczy. Rzecz w tym przypadku jest raczej narzędziem i sama pożytków nie przynosi (zob. też M. Drela, w: Gniewek, Machnikowski, Komentarz, 2016, art. 693 KC, Nb 19, s. 1341-1342). Nie jest np. umową dzierżawy umowa, na podstawie której przedsiębiorca przesyłowy korzysta z cudzej sieci przesyłowej i czerpie zysk ze sprzedaży odbiorcom energii lub paliwa przesyłanego tą siecią albo umowa, na podstawie której przedstawiciel handlowy korzysta z samochodu, co zapewnia mu dotarcie do klientów i uzyskiwanie dochodu. W uproszczeniu, nie jest umową dzierżawy umowa pozwalająca na korzystanie z rzeczy będącej narzędziem pracy (środkiem do celu) lub innej działalności przynoszącej dochód (por. M. Drela, w: Gniewek, Machnikowski, Komentarz, 2016, art. 693 KC, Nb 19, s. 1341).

Dzierżawa nie została wprost szczegółowo uregulowana w K.c. Nie było to konieczne z uwagi na daleko idące podobieństwo dzierżawy i najmu. Dlatego wystarczające jest odpowiednie stosowanie do dzierżawy przepisów o najmie, o ile brak jest przepisów szczególnych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rękojmia za wady rzeczy wydzierżawionej

Zgodnie natomiast z treścią art. 694 § 1 K.c., który odsyła do umowy najmu, w zw. z art. 664 K.c.: „Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad”. Ponadto, zgodnie z dalszą częścią przywołanego artykułu: „§ 2 Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. § 3. Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

W przypadku gdy rzecz najęta (dzierżawiona) ma wady ograniczające jej przydatność do umówionego użytku, najemca może domagać się odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Ponadto, jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady uniemożliwiające jej używanie zgodne z umową albo wady te powstały później, a wynajmujący mimo zawiadomienia nie usunął ich w odpowiednim czasie, najemca może wypowiedzieć najem ze skutkiem natychmiastowym. Roszczenie o obniżenie czynszu i uprawnienie do wypowiedzenia najmu ze skutkiem natychmiastowym z powodu występowania wad rzeczy najętej nie przysługują najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy najmu wiedział on o wadach.

Mając powyższe na uwadze, w pierwszej kolejności podnoszę, iż zgodnie z zawartą umową przysługuje Panu prawo wypowiedzenia umowy dzierżawy z zachowaniem terminów wskazanych w wypowiedzeniu. Jeżeli natomiast nieruchomość dzierżawiona ma wady i o wadach Pan nie wiedział lub ujawniły się później i powoduje to niemożność korzystania z nieruchomości, może Pan zgodnie z powyższą regulacją od umowy odstąpić lub złożyć roszczenie o obniżenie czynszu dzierżawy. Może Pan także, całkiem osobno, zwrócić gminie uwagę na niniejszy problem i wskazać na konieczność aneksowania umowy o ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieużyteczny teren i brak reakcji gminy

Pan Tomasz, jeden z mieszkańców budynku wielorodzinnego, podpisał umowę dzierżawy gruntu przyległego do budynku. Jednak teren o powierzchni 1095 m², z czego 300 m² to zaniedbany, gliniasty obszar, okazał się całkowicie nieprzydatny do użytkowania. Pomimo licznych zgłoszeń do gminy o naprawę terenu i doprowadzenie go do stanu używalności, gmina nie podjęła żadnych działań. W tej sytuacji, Pan Tomasz zdecydował się wypowiedzieć umowę, argumentując, że teren nie spełnia wymogów umowy dzierżawy.

 

Nielegalne ingerencje na wspólnym terenie

Pani Monika mieszka w budynku wielorodzinnym i również podpisała umowę dzierżawy gruntu przyległego do budynku. Niestety, kilku innych lokatorów bez zgody gminy zainstalowało na wspólnym terenie swoje prywatne instalacje elektryczne i wodne, tworząc miejsca do grillowania. Pani Monika zaniepokojona nielegalnymi działaniami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa, zwróciła się do gminy o uporządkowanie terenu. Brak reakcji gminy skłonił ją do wypowiedzenia umowy dzierżawy.

 

Samowolne działania mieszkańców

Pan Jakub, który mieszka w budynku z sześcioma lokalami, podpisał umowę dzierżawy na wspólny teren wokół budynku. W miarę upływu czasu inni mieszkańcy zaczęli sadzić drzewka, stawiać płotki, samowolnie zagospodarowując teren, który miał być wspólny. Pan Jakub próbował interweniować u gminy, aby ustalić jasne zasady korzystania z gruntu. Gmina jednak nie podjęła działań, więc Pan Jakub zdecydował się wypowiedzieć umowę, ponieważ warunki dzierżawy nie były przestrzegane przez innych mieszkańców.

Podsumowanie

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mają prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy, jeśli dzierżawiony teren jest zaniedbany, niebezpieczny lub niewłaściwie użytkowany przez innych lokatorów. Gmina, jako wydzierżawiający, jest zobowiązana do utrzymania porządku na dzierżawionym terenie oraz reagowania na zgłaszane problemy. W przypadku braku reakcji, dzierżawca może domagać się obniżenia czynszu lub całkowicie zrezygnować z umowy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, takich jak wypowiedzenia umów dzierżawy, reklamacje czy wnioski do gminy – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2007 r., V CSK 476/06
3. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 1960 r., III CR 915/59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »