• Autor: Tomasz Ciasnocha
40 lat temu dziadek sprzedał grunt o powierzchni 960 m2. Działka została znów nabywa i kolejny właściciel twierdzi, że posiada 10 arów, a nie 960 m2. Jego wersję potwierdza nowa księga wieczysta. Jako podstawę wpisu wskazano wyrys z mapy z 1994 r. Czy to możliwe, że zmieniono powierzchnię działki w dokumentach? Jak sprostować tę różnicę? Sporne 40m2 ma dla mnie kluczowe znaczenie.
Różnice w powierzchni działki mogą wynikać z różnych powodów.
Pierwszym powodem zmiany powierzchni może być przejście z sytemu parcelowego na system działkowy. Powierzchnia parcel była określana w m2, zaś działki w zaokrągleniu do pełnych arów. Stąd tez działka w systemie parcelowym o powierzchni 960 m2 w systemie działkowym została określona jako 10 arów.
Drugim powodem może być dokonana modernizacja lub określenie granic w ramach np. postępowań rozgraniczeniowego. Rzecz jest w tym, iż generalnie w poprzednich latach powierzchnia działek dla potrzeb ewidencji określona była w sposób graficzny, na podstawie mapy, bez wchodzenia w teren i bez jednoznacznego ustalenia granic i ich punktów załamania. Dopiero modernizując ewidencję gruntów i budynków, a tym samym przechodząc z postaci graficznej i analogowej na cyfrową, dokonuje się określenia współrzędnych punktów załamania granic i na ich podstawie obliczana jest powierzchnia nieruchomości. W sporządzonym dla tego celu opracowaniu współrzędne części punktów załamania granic przyjmuje się na podstawie danych z terenu.
Jeżeli nie doszło do zmiany granic działki, to różnice w powierzchni wynikają z jednej z powyższych przyczyn. Jeżeli powodem zmiany powierzchni są inne powody, to właściciel przedmiotowej działki może złożyć wniosek do starosty o zmianę wpisu w ewidencji, a w przypadku odmowy złożyć odwołanie do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego. Złożenie takiego wniosku pozwoli otrzymać informację na temat powodów zmiany powierzchni w ewidencji. Uprawnienia do złożenia wniosku nie mają inne osoby, np. sąsiedzi, którzy nie mają interesu prawnego
Gdyby doszło do zmiany powierzchni w wyniku zmian prawnych, to zmiana w ewidencji poprzedzona byłaby bądź postępowaniem rozgraniczeniowym, bądź innym postępowaniem sądowym, które byłoby podstawą zmiany powierzchni.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Ciasnocha
Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Zapytaj prawnika