Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zmiany w projekcie domu, ile czasu masz na dokończenie budowy i uzyskanie zgody na użytkowanie?

• Data: 2024-12-21 • Autor: Marta Waplak

Mam projekt zamienny domu w związku ze zmianami wprowadzonymi bez zgody. Decyzja jest z 2022. Ile mam czasu na dokończenie budowy zgodnie z tym planem? Znalazłem kierownika budowy i chciałem zgłosić rozpoczęcie prac budowlanych, ale ktoś z nadzoru powiedział mi telefonicznie, że nie muszę zgłaszać, tylko że mam od wydanej decyzji 3 lata na zrobienie wymaganych zmian i złożenie wniosku o zgodę na użytkowanie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiany w projekcie domu, ile czasu masz na dokończenie budowy i uzyskanie zgody na użytkowanie?

Zmiana projektu budowlanego

Zgodnie z art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego „decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata”. Zgodnie z art. 36a ust. 1 „istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czas na budowę

W piśmiennictwie wskazuje się:

„Wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę na podstawie art. 36a ust. 1 p.bud. może spowodować, że decyzja o pozwoleniu na budowę (pierwotna) przestanie obowiązywać w części (chociaż formalnie nie zostanie uchylona), a w tej części w jej miejsce wejdzie, tj. zacznie obowiązywać, nowa decyzja (zmieniająca), która w zależności od zakresu wnioskowanych przez inwestora zmian skonsumuje (wchłonie) postanowienia decyzji pierwotnej bądź całkowicie je zmieni lub też, uwzględniając postanowienia decyzji pierwotnej, rozszerzy je o inne nowe elementy bądź w przypadku zmniejszenia zamierzenia inwestycyjnego nawet je unieważni (por. wyrok NSA z 6.06.2008 r., II OSK 461/07, CBOSA). Warto zauważyć, że nawet jednorazowa zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę, jak też niezależnie od zakresu tej zmiany, ma istotny wpływ na bieg terminu ważności pozwolenia na budowę. Zasadne wydaje się przyjęcie, że termin ważności decyzji o pozwoleniu na budowę (obecnie wynoszący 3 lata od uostatecznienia się decyzji) rozpoczyna bieg od dnia wejścia w życie ostatniej decyzji zmieniającej, nadającej aktualny kształt pozwoleniu na budowę. Decyzja zmieniająca powinna być wydana przy tym w czasie obowiązywania pozwolenia na budowę, nie może być bowiem uznana za ważną taka decyzja, którą wydano już po wygaśnięciu pozwolenia na budowę” (tak A. Kosicki [w:] Prawo budowlane. Komentarz aktualizowany, red. A. Plucińska-Filipowicz, M. Wierzbowski, LEX/el. 2023, art. 36a).

Innymi słowy, zgodnie z wyżej przedstawionym poglądem bieg trzyletniego terminu należy liczyć od dnia, w którym decyzja zmieniająca stała się ostateczna. Decyzja wydana przez organ I instancji staje się ostateczna po upływie 14 dni od najpóźniejszego z doręczeń. O dzień ostateczności decyzji najlepiej dowiedzieć się w starostwie, od którego ta decyzja pochodzi.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zmiana planów inwestycyjnych. Inwestor planuje budowę domu jednorodzinnego, ale w trakcie trwania projektu decyduje się na powiększenie liczby pokoi i dobudowę garażu. Ponieważ takie zmiany są istotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu, inwestor musi uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę.

 

Konieczność dostosowania budowy do warunków terenowych. Podczas budowy osiedla mieszkaniowego okazało się, że grunt na części działki jest podmokły i nieprzydatny do pierwotnie planowanego zagospodarowania. W efekcie deweloper musi zmienić projekt, dostosowując budynki i infrastrukturę do nowych warunków, co wymaga uzyskania nowego pozwolenia na budowę.

 

Wymogi ochrony środowiska. Inwestor realizujący projekt budowy centrum handlowego na terenach zielonych napotyka na nowe wymogi ochrony środowiska, które pojawiły się po zatwierdzeniu projektu. W związku z tym, inwestor musi wprowadzić zmiany w projekcie dotyczące systemu zarządzania wodą opadową i zielenią, co wymaga złożenia wniosku o zmianę pozwolenia na budowę.

Podsumowanie

Zmiana projektu budowlanego jest możliwa, ale podlega ścisłym przepisom Prawa budowlanego. Każda istotna modyfikacja zatwierdzonego projektu, taka jak zmiana planu zagospodarowania działki czy projektu architektoniczno-budowlanego, wymaga uzyskania nowej decyzji o zmianie pozwolenia na budowę od właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Niezastosowanie się do tych wymogów może skutkować wygaśnięciem pierwotnego pozwolenia na budowę. Ważność tej decyzji liczy się od daty, kiedy zmiana stała się ostateczna, dlatego kluczowe jest śledzenie terminów i zgodność z przepisami prawa.

Oferta porad prawnych

Zmiana projektu budowlanego może być skomplikowanym procesem wymagającym dokładnej znajomości przepisów prawa i właściwego przygotowania dokumentacji. Skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej on-line, aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione poprawnie i na czas. Nasi eksperci pomogą Ci w sporządzeniu niezbędnych pism i poprowadzą przez cały proces administracyjny, oszczędzając Twój czas i nerwy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »