• Data: 2023-12-15 • Autor: Artykuł Partnera
W sytuacji, gdy kredytobiorca spłaci kredyt przed terminem, bank jest zobowiązany do zwrócenia części pobranej wcześniej prowizji. Niemniej nie wszystkie banki automatycznie dokonują tego zwrotu, dlatego warto złożyć wniosek o zwrot należnych kosztów. Możliwość ta dotyczy zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. Sprawdź, jakie informacje powinien zawierać taki dokument i gdzie szukać pomocy w odzyskaniu części prowizji.
Banki oraz instytucje finansowe mają obowiązek zwrócić część kosztów związanych z kredytami i pożyczkami, o ile zostały one spłacone wcześniej, niż przewidywano. Tak wynika z decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE z 2019 roku oraz polskiej ustawy o kredycie konsumenckim, która obowiązuje od 2011 roku. Klient może ubiegać się o zwrot różnych opłat, takich jak prowizje czy opłaty administracyjne, jeśli zaciągnął kredyt po 18 grudnia 2011 roku. Wartość zwrotu jest obliczana proporcjonalnie do czasu, o który skrócono spłatę zobowiązania.
O zwrot kosztów można wnioskować nie tylko w przypadku kredytów gotówkowych czy konsolidacyjnych, ale także w sytuacji, gdy kredyt dotyczył działalności gospodarczej jednej osoby i był przeznaczony na cele konsumpcyjne. Dodatkowo, jeśli kredyt został spłacony przed terminem, został skonsolidowany lub przeniesiony do innego banku, także istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów.
Warto także podkreślić, że jednym z warunków, który upoważnia do zwrotu prowizji, jest kwota kredytu nieprzekraczająca 255 550 złotych. Klient ma określony czas na złożenie wniosku o zwrot kosztów, tj. 10 lat od spłaty kredytów do 8 lipca 2018 roku i 6 lat od spłaty kredytów po tej dacie.
Kredytobiorcy, którzy spłacili zobowiązanie przed terminem, mają prawo do zwrotu części prowizji, która została wcześniej naliczona. Nie wszyscy wiedzą jednak, co zrobić, żeby odzyskać wpłacone środki. Wniosek o zwrot środków z tytułu wcześniejszej spłaty musi zostać złożony na piśmie i zawierać takie elementy jak:
We wniosku powinno znaleźć się także uzasadnienie żądania zwrotu. Kredytobiorca może powołać się na art. 49. Ustawy o kredycie konsumenckim lub art. 39. Ustawy o kredycie hipotecznym, w zależności od tego, jakiego kredytu dotyczy wniosek. Dokument z własnoręcznym podpisem można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w oddziale banku.
Kredytobiorcy, którzy nie wiedzą, jak napisać poprawny wniosek o zwrot prowizji, mogą szukać wsparcia np. w kancelarii finansowej. Doświadczeni prawnicy dokładnie przeanalizują sytuację danego kredytobiorcy i stworzą dokument, na podstawie którego bank wypłaci należną sumę.
Zapytaj prawnika