• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Chciałabym postawić wzdłuż ogrodzenia z sąsiadem niewielkie zadaszenie na metalowej konstrukcji, bez pełnych ścian, tylko z poziomymi deskami, aby wyglądało to estetycznie. Spadek daszku skierowany byłby w stronę mojej posesji. Chciałabym tam trzymać kosze na śmieci segregowane i niesegregowane. Co o tym mówią przepisy? Pozwolenia na budowę pewnie nie potrzebuję, ale czy może ten daszek być usytuowany wzdłuż płotu? Czy sąsiad mógłby mieć jakieś sprzeciwy poparte prawnie? Według plany działka jest na terenie budownictwa mieszkaniowego (symbol MN).
Zgodnie z art 29 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. wiata do 25 m2 powierzchni. Nie można zakwalifikować altany ogrodowej do obiektów małej architektury. Prawo budowlane mówi, iż należy przez nie rozumieć niewielkie obiekty, i jednocześnie wyszczególnia przykłady ich trzech kategorii w zależności od funkcji, jaką pełnią:
Opisywana altana ogrodowa powinna być potraktowana jako altana wskazana w art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, gdzie jest wymieniona obok obiektów o podobnej formie konstrukcyjno-architektonicznej jak wiata czy ogród zimowy.
Budowa altany o powierzchni zabudowy do 25 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 konieczne jest dokonanie zgłoszenia we właściwym starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta na prawach powiatu). Altana o powierzchni zabudowy powyżej 25 m2 wymaga już decyzji o pozwoleniu na budowę.
Należy zaznaczyć, że altany lokalizowane w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich nie wymagają nawet zgłoszenia.
Zobacz też: Wiata na granicy działki
W opisywanym przypadku inwestor powinien dokonać najpierw zgłoszenia, a do wykonywania robót przystąpić po upływie 30 dni, jeżeli w tym czasie starosta (lub prezydent miasta) nie wniósłby sprzeciwu w drodze decyzji (tak zwana zasada milczącej zgody).
Wyrok NSA w Warszawie 1998.03.31, sygn. akt IV SA 931/96 LEX nr 43329: „śmietnik jest obiektem małej architektury służącym utrzymaniu czystości – art. 3 pkt 4 lit. c Prawa budowlanego. Wykonanie posadzki w narożniku działki nie spełnia wymogów obiektu małej architektury służącego do utrzymania czystości”.
Możliwość usytuowania wiaty uzależniona jest w pierwszej kolejności od warunków zabudowy, które może określać bądź miejscowy plan zagospodarowania, jeżeli istnieje i obejmuje Pana działkę, bądź decyzja o warunkach zabudowy. Pytanie, które się nasuwa, to czy w stosunku do wiaty znajdą zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładniej § 12.
Przeczytaj też: Altana odległość od granicy
„§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,
3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,
2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.
6. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się”.
Jeżeli wiata ma spełniać funkcje użytkowe budynku, powyższy przepis znajdzie zastosowanie.
Obiekty takie jak altana lub wiata zaliczamy do budowli. W przypadku gdy nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania wobec nich przepisów dotyczących wymaganych odległości budynków od granicy działki. Jeżeli mają ściany, to musimy zachować takie same zasady ich usytuowania jak opisane wyżej.
W przytoczonym rozporządzeniu są również podane warunki dotyczące usytuowania na posesji miejsca na pojemniki na odpady (osłony, wiaty lub utwardzonego placyku). Miejsce takie powinno być zlokalizowane co najmniej 2 m od granicy działki sąsiedniej, ale możliwe jest sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej, bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy. Śmietniki nie mogą być zlokalizowane w odległości mniejszej niż 3 m od okien i drzwi w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi.
Zobacz również: Wysokość płotu betonowego
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika